Platon Fedon Prepricano !FULL!
Download ---> https://geags.com/2tyElJ
Platon Fedon Prepricano
Platon Fedon Prepricano je kratki sažetak dijaloga Fedon, koji je napisao grÄki filozof Platon. U dijalogu, Platon prikazuje posljednje trenutke života njegovog uÄitelja Sokrata, koji je osuÄen na smrt zbog optužbi da je kvario mladež i odbacivao bogove. Sokrat razgovara sa svojim prijateljima o besmrtnosti duÅ¡e i njenom odnosu prema tijelu. On iznosi nekoliko argumenata za postojanje duÅ¡e nakon smrti, kao Å¡to su argument iz sjeÄanja, argument iz srodnosti i argument iz uzroÄnosti. On takoÄer objaÅ¡njava svoju filozofsku metodu dijalektike i svoju teoriju ideja. Na kraju dijaloga, Sokrat mirno pije otrov i umire pred oÄima svojih uÄenika.
Platon Fedon Prepricano je zanimljiv i pouÄan tekst koji nam daje uvid u Platonovu misao i njegov pogled na Sokrata kao uzor mudrosti i hrabrosti. Tekst takoÄer pokazuje kako je Platon koristio dijalog kao književni oblik za izražavanje svojih filozofskih ideja i za poticanje Äitatelja na razmiÅ¡ljanje i raspravu.Platon Fedon Prepricano je ne samo sažetak dijaloga, veÄ i uvod u neke od kljuÄnih tema Platonove filozofije. U nastavku teksta Äemo izdvojiti neke od tih tema i objasniti njihov znaÄaj.
Smrtnost i besmrtnost duše
Jedna od glavnih tema dijaloga je pitanje smrtnosti i besmrtnosti duÅ¡e. Platon kroz Sokratov lik pokuÅ¡ava dokazati da duÅ¡a nije vezana za tijelo, veÄ da je neovisna i vjeÄna. On to Äini kroz Äetiri argumenta: cikliÄki, sjeÄanja, srodnosti i uzroÄnosti. Svaki od tih argumenata se oslanja na neku pretpostavku o prirodi duÅ¡e, kao Å¡to su njena samopokretnost, njen podsjeÄajuÄi karakter, njena sliÄnost s idejama i njen uzroÄni odnos s tijelom. Platon smatra da su ti argumenti dovoljni da uvjere njegove sugovornike da duÅ¡a preživljava smrt tijela i da se reinkarnira u druga tijela.
Znanje i mudrost
Druga važna tema dijaloga je pitanje znanja i mudrosti. Platon kroz Sokratov lik tvrdi da je znanje moguÄe samo ako se oslobodimo utjecaja tijela i osjetila, koji nas zavaravaju i zbunjuju. On kaže da je znanje zapravo sjeÄanje na ideje, koje su vjeÄne i nepromjenjive stvarnosti koje duÅ¡a poznaje prije roÄenja. Da bi se prisjetili ideja, moramo koristiti razum i dijalektiku, metodu ispitivanja i rasprave koju je Sokrat prakticirao. Mudrost je onda sposobnost razlikovanja ideja od njihovih oponaÅ¡anja u svijetu osjetilnog iskustva. Mudar Äovjek je onaj koji teži spoznaji ideja i koji živi u skladu s njima.
Postojanje, stvarnost i ideje
TreÄa bitna tema dijaloga je pitanje postojanja, stvarnosti i ideja. Platon kroz Sokratov lik izlaže svoju najpoznatiju filozofsku teoriju - teoriju ideja. Prema toj teoriji, postoji dva nivoa stvarnosti: vidljivi svijet osjetilnog iskustva, koji je nestalan i nepotpun, i nevidljivi svijet ideja, koji je stalan i savrÅ¡en. Ideje su osnovni pojmovi ili vrste koje odreÄuju bit svih stvari u vidljivom svijetu. Na primjer, ideja ljepote je ono Å¡to Äini sve lijepe stvari lijepima. Ideje su takoÄer objekti znanja i vrijednosti. Da bi spoznali istinu i dobro, moramo usmjeriti naÅ¡ um prema idejama.
Intelektualno istraživanje, rasprave i prijateljstvo
Äetvrta znaÄajna tema dijaloga je pitanje intelektualnog istraživanja, rasprava i prijateljstva. Platon kroz Sokratov lik pokazuje kako je filozofija naÄin života koji zahtijeva stalno traganje za istinom i dobrim kroz razgovore s drugima. On takoÄer pokazuje kako je fil 061ffe29dd